środa, 2 lutego 2011

Część czwarta: odcinek 7 i 8.

Część czwarta: odcinek 7 i 8.

To pierwszy całkowicie polski projekt filmowy o życiu człowieka, który wpłynął na oblicze naszej cywilizacji. Niesamowity dokument o życiu i działalności Pawła z Tarsu.

ODCINEK 7 Nie przybyliśmy do was na próżno
Jesteśmy już w Europie. Działalność Pawła to początki chrześcijaństwa na tym kontynencie. Przemierzamy Macedonię poznając starożytne Filippi, współczesną Kavalę, grobowce królów w Vergina, Saloniki. Odkrywamy także miejsca gdzie Paweł zatrzymał się choćby na chwilę: Berea, Apolonia, Glyfada koło Aten. Każde z tych miejsc to kawałek historii kultury greckiej i zarazem początków cywilizacji europejskiej. W jej kontekst Paweł usiłował wpisać przesłanie Ewangelii zwracając się najpierw do Żydów a potem z całą mocą także do Greków.

ODCINEK 8 W świecie filozofii i bogactwa Greków
Przyglądamy się najważniejszym wydarzeniom w samym centrum starożytnej Grecji. Tu Paweł staje do dyskusji z filozofią i mitologią greków, które wtedy były podstawą rozumienia świata. Czy głoszona Ewangelia została przyjęta? Na ile słowa Pawła przekonały mędrców ówczesnej Europy? Jakie były początki konfrontacji chrześcijaństwa z odwiecznie panującym systemem wartości? Te pytania rodziły się w Atenach. Ale odpowiedź na nie prędzej można było usłyszeć w pobliskim Koryncie znanym z rozpusty. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz