środa, 12 stycznia 2011

Słowo reżysera

z planu filmowego

Zakończyły się zdjęcia plenerowe do filmu “Paweł z Tarsu. Pojednanie Światów”, którego koproducentem jest DSA.SA. Zdjęcia do tego filmu trwały dwa lata i obejmowały swoim zasięgiem wiele krajów. Ekipa filmowa przemierzyła ponad 70 000 km śladami Pawła  z Tarsu.

      Film w swoim założeniu to reporterska i w miarę możliwości dokumentalna rekonstrukcja wydarzeń związanych z Pawłem w historycznych miejscach jego pobytu i działalności.  Oznacza to, że zdjęcia były realizowane w Turcji, Izraelu, Grecji, Rzymie, na Cyprze i na Malcie. Oznacza to także intensywną pracę w studio nad edycją zarejestrowanego materiału oraz tworzeniem animacji mających na celu uzupełnienie niemożliwych do odtworzenia w terenie obiektów i wydarzeń.

     Film jest realizowany w stylu reportażu i dokumentu zarazem. Widz będzie mógł nie tylko poznać postać naszego bohatera, ale także miejsca, w których kształtował się jego charakter i sposób myślenia. Wiele z tych miejsc ma ciągle w sobie wielką wartość turystyczną. Tego także będzie można doświadczyć poprzez ten film - w dynamicznej i atrakcyjnej dla współczesnego widza konwencji.

     Najbardziej istotnym celem filmu jest ukazanie postaci Pawła z Tarsu jako “pomostu” między chrześcijaństwem zrodzonym w łonie Judaizmu, a chrześcijaństwem otwartym na cały świat. Cel ten ma być osiągnięty nie poprzez zawiłe teologiczne dywagacje, ale poprzez podążanie szlakiem Pawła od jego miejsca urodzenia w Tarsie, poprzez kształcenie się w Jerozolimie, misyjną pracę w Azji i Europie, do jego męczeńskiej śmierci w Rzymie.

    Zapraszamy widza w osobistą podróż z Pawłem, podążając jego życiowym szlakiem, mając nadzieję, że każdy kto się w tę podroż wybierze odkryje coś więcej z tożsamości kultury ukształtowanej pod wpływem chrześcijaństwa, a poznając jej wartości odkryje także coś dla siebie.

Grzegorz Misiewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz